Bilgi Bankası Linkler Online Soru-Cevap
Bu Yazıyı Paylaş
Bu Haberi Paylaş Bu Haberi Paylaş

(C) Müsadere Talebi Hakkında Yargıtay 8. Ceza Dairesinin Kararı

T.C.

YARGITAY

8. CEZA DAİRESİ

E. 2006/11009

K. 2007/1435

T. 22.2.2007

• MÜSADERE ( Şoför Olarak Çalışan Sanığın Şirketin Herhangi Bir Katılımı Sabit Olmaksızın Silahları Taşıdığı Çekici İle Dorsenin Şirkete İadesi Gerektiği - Müsadere Edilemeyeceği )

• YURDA KAÇAK SOKULAN SİLAH VE ŞARJÖRLER ( Şoför Olarak Çalışan Sanığın Şirketin Herhangi Bir Katılımı Sabit Olmaksızın Silahları Taşıdığı Çekici İle Dorsenin Şirkete İadesi Gerektiği - Müsadere Edilemeyeceği )

5237/m. 54

ÖZET : Yerel mahkeme, sanığın çekici ve dorsesinde zula yaparak yurda soktuğu tabancalar, şarjörler vb. nedeniyle sanığın mahkumiyetine, ele geçirilen silahlar ile nakilde kullanılan çekici ve dorsenin müsaderesine karar vermiştir.

Müdahil şirketin normal ticari faaliyeti sırasında ve bu şirketin herhangi bir katılımı sabit olmaksızın sanık tarafından suç konusu silahların içerisinde taşındığı anlaşılan müdahil şirkete ait çekici ile dorsenin sahibine iadesi gerekir.

DAVA VE KARAR : Yapılan duruşmaya, toplanıp karar yerinde incelenerek tartışılan hukuken geçerli ve elverişli kanıtlara, gerekçeye ve hakimin takdirine göre suçun sanık tarafından işlendiğini kabulde ve nitelendirmede usul ve yasaya aykırılık bulunmadığından, bu hususlara yönelik temyiz itirazları yerinde görülmemiştir,

Ancak;

Sanığın şoförü olarak çalıştığı müdahil şirketin normal ticari faaliyeti sırasında ve bu şirketin herhangi bir katılımı sabit olmaksızın sanık tarafından suç konusu silahların içerisinde taşındığı anlaşılan müdahil şirkete ait ... ... plakalı çekici ile ... ... plakalı dorsenin sahibine iadesi yerine, müsaderesine karar verilmesi,

SONUÇ : Bozmayı gerektirdiğinden hükmün CMUK.nun 321 maddesi gereğince BOZULMASINA, ancak bu aykırılığın CMUK.nun 322.maddesine göre düzeltilmesi mümkün bulunduğundan, hükümden ... ... plakalı çekici ile ... ... plakalı dorsenin müsaderesi ile ilgili bölümün çıkarılarak bu araçların sahibine iadesine denilmek suretiyle hükmün istem gibi DÜZELTİLEREK ONANMASINA, 22.02.2007 gününde oybirliğiyle karar verildi. 

yarx

Copyright 2014 Baytok Hukuk Bürosu. Her hakkı saklıdır.

Turna Medya Reklam ®
Turna Medya Reklam ®
Bugün : 2852 Toplam : 1314167 IP Adresiniz : 54.82.142.246